Rattray's Ahoy Burgundy
89,00€*
Item no.:
16503
EAN:
4251582735262
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
Ready for the next adventure? You defy the wind and the cold, conquer the waves. The lighthouse guides you around the cliffs, and the sun rises from the sea.
The next port promises a cozy fire in the harbour tavern, where the liquid luck pours down the throats. Compensation for the long weeks at sea. Soon the journey continues, only one destination in mind. Home.
Rattray's Ahoy! A small sized Poker shape with a lasered bottom for a short smoke.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 50 mm |
| Chamber Diameter | 19 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 140 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Ahoy |
| Shape | Straight - Poker |
| Style | Classic series |
| Surface | burgundy |
| Weight | 30-39 gram |