Rattray's Spooky G 5
155,00€*
Item no.:
17870
EAN:
4251582747326
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
Black and red has always been a delightfully eerie colour combination. Our latest model "Spooky" gets by entirely without bloodshed — and has a wonderfully calming effect, even during the occasional fit of trembling.
The pipe is crafted from ash wood and features a fire-resistant, flavour-neutral graphite insert that reliably protects the bowl.
An aluminium ring adds that certain something — making the Spooky a horror classic that still looks great after the last scream has faded.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Graphite inlay | Yes |
| Length | 140 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Ash |
| Mouthpiece | Multicoloured acrylic |
| Series | Spooky |
| Shape | Straight - Billiard |
| Style | Classic series |
| Surface | black-red |
| Weight | 60-69 gram |