Savinelli Bing's New Favorite Brown
179,00€*
Item no.:
15616
EAN:
4251582730748
not available
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
The new Bing's New Favorite series is a tribute to the legendary singer Bing Crosby and his love for elegant and classic pipe shapes. This pipe combines the timeless charm of the original with a modern touch. With a slightly curved mouthpiece, optimized balance, and stylish metal application, this medium-sized Billiard pipe stands out with its extra-long design.
An essential classic in the Savinelli collection, reinterpreted for discerning pipe enthusiasts.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 19 mm |
| Drilling | 6mm |
| Length | > 165 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Bing's New Favorite |
| Shape | Straight - Billiard |
| Style | Classic series |
| Surface | brown |
| Weight | 30-39 gram |