Savinelli Whisky Light 677
259,00€*
Item no.:
17245
EAN:
4251582742048
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
The Whisky series is part of the Flavour line. The pipe comes in a natural finish and is offered in various models.
The mouthpiece showcases a mélange of warm brown tones and is complemented by a brass ring, adding a touch of class to the pipe.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 135 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Multicoloured acrylic |
| Series | Whisky |
| Shape | Bent - Billiard |
| Style | Modern series |
| Surface | oranges |
| Weight | 50-59 gram |