Barling Montague - Craggy Root 1816
119,00€*
Item no.:
16799
EAN:
4251582737853
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
Sturdy, honest, and made for daily use – Montague Craggy Root is for pipe smokers who value character and reliability. The rusticated surface enhances the natural grain and resists wear.
An acrylic mouthpiece with 9mm filter and metal band ensure a balanced and firm draw.
| Application | Metal |
| Bowl Height | 40 mm |
| Chamber Diameter | 19 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 145 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Montague |
| Shape | Straight - Apple |
| Style | Classic series |
| Surface | rusticated |
| Weight | 40-49 gram |