Chacom Volute 4 Sandblast
199,00€*
Item no.:
16710
EAN:
4251582737464
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
The Chacom Volute combines timeless elegance with modern design. The artful sandblasted or smooth finish highlights the natural beauty of briarwood, offering an exceptional smoking experience. With its clean lines and high-quality craftsmanship, the Volute is perfect for connoisseurs seeking a stylish and distinctive pipe. Whether as a collector’s piece or a daily companion, the Volute promises a unique and aesthetic experience for discerning smokers.
| Application | No |
| Bowl Height | 55 mm |
| Chamber Diameter | 20 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | 150 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Volute |
| Shape | Half-Bent - Rhodesian |
| Style | Modern series |
| Surface | sandblasted |
| Weight | 70-79 gram |
Country of production: FR
E-mail contact: chacom@pipechacom.com