Savinelli Bing's Favorite 9mm Rustic
179,00€*
Item no.:
17266
EAN:
4251582742260
Available, delivery time appr. 1-3 workdays
We do not sell direct to consumers. Store locator for consumers >
Dedicated to the US singer Bing Crosby, who can be seen with this shape in many old photographs. This classic is now also available in a slightly larger version with a 9mm filter, exclusively at Kopp Pipes.
| Application | No |
| Bowl Height | 45 mm |
| Chamber Diameter | 21 mm |
| Drilling | 9mm |
| Length | > 165 mm |
| Limited Edition | No |
| Material | Briar |
| Mouthpiece | Acrylic |
| Series | Bing´s Favorite |
| Shape | Straight - Billiard |
| Style | Classic series |
| Surface | rusticated |
| Weight | 50-59 gram |